سئو و بهینه سازی سایت

سئو و بهینه سازی سایت


Portfolio Description
  • 0
  • ۹۷/۰۸/۲۵

بهینه ‌سازی موتور جستجو (‎Search engine optimizatio‎) که گاهی در فارسی به آن سئو گفته می‌شود، عملیاتی برای بهبود دید یک وب سایت یا یک صفحهٔ وب در صفحه نتایج موتورهای جستجو است.

سئو عبارت جایگزین SEO است که وبمسترهای ایرانی آنرا ابداع کرده‌اند. این عبارت از نظر زبان فارسی غلط هست و عبارت معادل SEO باید عبارت مخفف اس‌ای‌او باشد اما به دلیل تلفظ و نوشتار راحت تر باعث ترویج این اصطلاح شد.

عمر سئو در اینترنت به زمانی بر میگردد که موتور های جستجو در میان مردم جای خودش را باز کرد. برای نخستین بار سایت های بزرگ طی سال های ۱۹۹۰ به فکر بهینه سازی افتادند. البته درآن زمان بیشتر بهینه سازی ها برمبنای تجربه بود و اصول سئو هنوز برای بسیاری ناشناخته بود. در آن دوره، صاحبان سایت ها متوجه ارزش سایتهایی با رتبه بالا و قابل دید در موتورهای جستجوگر شدند.

شروع تاریخچه سئو (SEO) به اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی باز می گردد، جایی که موتورهای جستجو گام های اولیه خودشان را در جهت توسعه برای کمک به سازمان دهی سایت هایی که در اینترنت فهرست شده بودند برداشتند. در سال ۱۹۹۵، بهینه سازی توسط موتور جستجوی یاهو در اولین مرحله متولد شد.

نسخه های اولیه از الگوریتمهای جستجو متکی به داده هایی بودند که صاحبان سایت ها ارائه می دادند، داده هایی نظیر متا تگهای کلمات کلیدی، یا فایلهای ایندکس سازی نظیر ALIWEB. متا تگها، عملا راهنمایی برای محتویات صفحات هستند.

ایده استفاده از متا تگها برای ایندکس سازی و طبقه بندی صفحات سایت ها، خیلی زود مشکلات زیادی را بوجود آورد چرا که آزادی صاحبان سایت ها در انتخاب کلمات کلیدی، می توانست عملا نشان دهنده نا کارآمدی این ایده باشد.

داده های غلط، ناقص، و نامربوط در متا تگها می توانست منجر به رتبه گیری بالایی برای جستجوهای نامربوط شود. نویسندگان مطالب سایت ها، همچنین یکسری از کدهای HTML صفحات را جوری تغییر می دادند تا تلاش شود رتبه بالایی در موتورهای جستجوگر بدست آید.

موتورهای جستجوی پیشرو، از جمله گوگل، بینگ و یاهو، الگوریتم هایی که برای رتبه بندی صفحات استفاده می کنند، را کاملا فاش نمی کنند.

به هر حال سئو پیوسته در حال تغییر می باشد و برای آنکه عملکرد درستی داشته باشید می بایست پیوسته خود را به روز نمایید و در نتیجه می توانید وب سایت خود را به درستی نگهداری نمایید.

بعضی از متخصصین SEO روش های مختلفی را برای بهینه سازی موتورهای جستجو پیدا کرده اند، که نظرات شخصی خود را در مقالات مربوط به موتورهای جستجو به اشتراک گذاشته اند.

به هر حال این اصول پیوسته درحال تغییر است و از سوی دیگر متخصصان هر یک برمبنای سلیقه و تجربیات شخصی خود عمل می کنند و سعی می کنند اسرار کار و موفقیتشان را دراختیار هرکسی نگذارند.

لاری پیج و سرگی برین، دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه استنفورد، موتور جستجویی بنام ” Backrub” را ارائه کردند که کاملا متکی بر الگوریتم ها و محاسبات ریاضی برای ارزیابی صفحات سایت ها در اینترنت بود.

پیج و برین، گوگل را در سال ۱۹۹۸ تاسیس کردند. گوگل از بین کاربران اینترنتی که در آن روزها، بر تعداد آنها افزوده می شد، وفادارانی را مجذوب خود کرد که شیفته طراحی ساده گوگل بودند.

فاکتورهای خارجی (نظیر پیج رنک، و تحلیل ابر لینکها)، بعلاوه فاکتورهای داخلی (نظیر کلمات کلیدی، متا تگها، سرتیترها، لینکها، و ساختار سایت)، گوگل را قادر می ساخت تا از دستکاری شدن و تقلب جلوگیری نماید.